Eksperymenty
Jeśli lubicie eksperymenty i szukacie ciekawych pomysłów, zaglądajcie na naszą stronę. Będziemy regularnie publikować przepisy na nasze ulubione eksperymenty. Nie będziemy natomiast zdradzać obserwacji i wniosków, bo wiemy, jak gotowe odpowiedzi gaszą kreatywność oraz chęć działania i odbierają przyjemność oraz satysfakcję z samodzielnego odkrywania.
Informacje o nowych eksperymentach będą się pojawiać także na naszym profilu FB
Wulkan
Proponujemy oblepić plastikowy lub szklany pojemnik (np. butelkę) gliną, a gdy zaschnie, wziąć się za eksperymentowanie. Które składniki po zmieszaniu dadzą najefektowniejszy wybuch wulkanu?
Nasze propozycje to:
– cola + mentosy
– soda + ocet + płyn do zmywania
– kwasek cytrynowy + woda + proszek do prania
Do składników lawy można dodać barwniki. 😎
Zachęcamy, by poszukać innych substancji, które po zmieszaniu dadzą efekt wybuchu.
Slime
Przepis nr 1
klej PVA – ok. 3 łyżki
brokat – ilość wg uznania
soda – ok. pół łyżeczki
płyn do soczewek – ok. 1 łyżeczka
Kluczowe według nas jest intensywne mieszanie po dodaniu kolejnego składnika i wyrobienie gluta na koniec w dłoniach.
Przepis nr 2
mąka ziemniaczana – ok. 1 łyżka
płyn do zmywania – ok. 20 kropli
Rozcieramy oba składniki i dopóki nie otrzymamy aksamitnej i niekruszącej się mieszaniny, dopóty dodajemy płynu.
Przepis nr 3
klej – ok. 2 łyżek
barwnik spożywczy, atrament lub farbka – ilość wg uznania, warto mieszać różne kolory, np. niebieski z żółtym
pianka do golenia – objętość podobna jak kleju
płyn do soczewek – kilka kropli
Sok z kapusty
O odczynie pH słyszało wielu z nas, m.in. w reklamie gumy do żucia czy przy sadzeniu roślin. Okazuje się, że poza tym, że jest to niezwykle ważny parametr m.in. w medycynie, rolnictwie, chemii, farmacji czy przemyśle spożywczym, to może on również dostarczyć miłych emocji podczas kolorowych eksperymentów. 🤗
Sporządźcie sok z czerwonej kapusty, zalewając poszatkowane liście kapusty wrzątkiem. Odczekajcie, aż sok wystygnie.
Zgromadźcie substancje, których pH chcielibyście zbadać, np. proszek do prania, ocet, soda, olej, cukier, sól, sok z cytryny, kwasek cytrynowy, wybielacz.
Wybrane substancje umieśćcie na folii (np. na koszulce na dokumenty) lub na talerzu bądź w kubkach/szklankach.
Za pomocą pipety albo słomki nanieście niewielkie ilości soku na próbki badanych substancji. Obserwujcie zachodzące zmiany.
Jak wiele kolorów udało się Wam otrzymać? Czy dwie różne substancje mogą po dodaniu do soku z kapusty dać ten sam kolor? Od czego może zależeć uzyskany kolor? Co się stanie, gdy wymieszamy substancje, które po dodaniu soku z kapusty dają inne kolory?
Płyn nienewtonowski
Zmieszajcie w misce mąkę ziemniaczaną z wodą w proporcji 2 : 1 (np. 2 szklanki mąki i 1 szklanka wody). Możecie dodać jakiś barwik. Właśnie wyprodukowaliście własny płyn nienewtonowski.
Spróbujcie ulepić z takiej mieszaniny kulkę. Ściskajcie ją, ugniatajcie, podrzucajcie… Jak bardzo jest ona trwała? Od czego jej trwałość zależy?
Płynem nienewtonowskim napełnić można wnętrze kamizelki kuloodpornej. Jak myślicie, dlaczego? Jakie jego cechy decydują o tym zastosowaniu? Do czego jeszcze wykorzystać można płyn nienewtonowski? Może uda się Wam wymyślić zupełnie nowe zastosowanie?
Chemiczne jojo
Ten efektowny eksperyment może trochę brudzić. Jeśli chcecie wykonać go w domu, warto zabezpieczyć otoczenie przed zabrudzeniem.
Do wysokiego, przezroczystego pojemnika (np. szklanki) nasypcie na dno cienką warstwę sody, a następnie dolejcie oleju, wypełniając nim niecały pojemnik.
W drugim, małym pojemniku zmieszajcie niewielkie ilości barwnika (np. soku z czerwonej kapusty) i octu, by otrzymać intensywne zabarwienie.
Za pomocą słomki lub pipety umieśćcie w dużym pojemniku z olejem kilka kropel kolorowej mieszaniny. Obserwujcie zachodzące zmiany.
Jeśli zaciekawiła Was ta reakcja chemiczna, eksperymentujcie dalej. Co się stanie, gdy zamiast octu dodacie innych substancji, np. coli, soku z cytryny, barszczu czerwonego? A gdyby tak przeprowadzić ten sam eksperyment, ale bez oleju?
Balon w butelce
Nadmuchaj balon we wnętrzu butelki.
Dowolna butelka, dowolny balon i dowolna technika. Można użyć dodatkowych materiałów.
Da się! W dodatku za każdym razem, kiedy mierzyliśmy się z tym zadaniem, dzięki kreatywnym głowom naszych odkrywców poznawaliśmy nowe rozwiązania.
Koniecznie podzielcie się swoimi sposobami!